fransız pencere (3)

Fransız kapı pencere tamiri

Fransız kapı pencere tamiri

Fransız kapı veya pencere nedir?

Boydan uzun yere kadar yapılan, görüntüyü kesmemek ve aydınlık olması için yapılan kimine göre kapı kimine göre penceredir. Boy ölçüsü en az 2 metre gibidir.

Bu kapılara neden Fransız deniliyor.

Adından da anlaşılacağı gibi Fransızların (özellikle Paris’teki evlerde) evlerinde geçmişten beri yaygın kullanılan ölçü aralıkları ile imal (yapılmış) edilmiştir. Büyük kentlerindeki evlerinde muhakkak kullanılmış sevilmiş ve kabul görmüş.

Buraya kadar her şey tamam çok güzel. Yurdum insan bir ürün tabir ederken mutlaka örneklemek zorunda hissediyor kendisini. Yani boydan pencere deseler bunu kimse anlamayacakmış gibi. Ha şu da ayrı boydan pencere deyince bu ürünü satamayacak müşteri almayacak. Öyle bir özenti sarmış ki her yanımızı tadından yenmez. Ooo fransız cam vaaay fransız pencere. Halbuki kendisi olaya fransız. Bana fransız pencere veya kapı demeyin kızıyorum alınamayın.

Bunun adı pencere. Kapı; geçiş yapabildiğin yerdir. Örneğin içerisi vardır ve dışarısı vardır. Kapının içinden geçip, girip çıkabilirsin. Bu pencereler evin dışa bakan yüzeyindedir. Çıkarsan aşağı düşersin. O yüzden bu penceredir. Yani boydan pencere veya uzun pencere ama PENCERE. Şimdi demeyin pencerenin de kökeni Farsça. 😀

 

Fransız kapı pencere tamiri Devamı…

Yukarıda kendimce söylemi kötülemiş oldum. Doğru fakat bu tarz pencerelerin mühendislik, güvenlik hem de izolasyon anlamında sorunları var. Şık görünebilir fakat teknik olarak mühendisler bu tarz uygulamaları güvenlik anlamında yeterli görmüyorlar. Yukarıdaki görsellerde bazı yapılmış uygulamalar gördünüz. Mecburen önüne korkuluk yapılmak zorunda. (Bu korkuluk yapısını farklı bir başlıkta uzun uzadıya anlatmak gerek. Çünkü bu korkuluklar yüzünden yaşanmış o kadar kaza var ki bazıları da ölümle sonuçlanmış.) İzolasyon anlamında ise soğuk alan oda içerinde m2 si yüksek bir alana sahip oluyor. Bunu yüzdesel olarak; eski tip pencerelere göre %100 daha soğuk ve sorunlu diyebilirim. Her şeyden önce bir usta gözüyle bu boydan pencere yapılması taraftarı değilim.

Sonuç olarak gelelim bu başlıkta bizi ilgilendiren konuya. Biz pvc kapı pencere tamircisiyiz. Bu nedenle normal pencere olsun, boydan pencere olsun yada Fransız pencere olsun biz tamir ediyoruz.

Bu site kopyalamaya karşı korunuyor.