Pimapen tamiri

Pimapen Tamiri

PİMAPEN TAMİRİ

Pimapen tamiri pencere üstünde bulunan arızalı kısımları yenilemek değiştirmek veya işçilik ile düzeltmek demektir. Bu pimapen tamiri işini usta kişiler yapar.

Pencerenin günümüze yolculuğu

Ülkemizde 80 li yılların sonunda başlayan pencereleri plastikten yapma işi günümüze kadar uzanır. Geçmişte ağaç malzemeye şekil verilerek çerçeve haline getirilir ve üzerine cam takılarak pencere yapılırdı. Bu pencereler tek cam yapılır boyanır ve uzunca yıllar izolasyon sağlardı. Sobalı yıllarda evlerin ısısı ve evlerdeki nem oranı sıfır olduğu için sorunları çok fazla açığa çıkmazdı. Sürekli bakım ve boya isteyen bu ürünler yıllarca iyi kötü hepimize hizmet etmiştir.

Eski agac pencere
Eski ağaç pencere
Eski ağaç pencere örneği
Eski ağaç pencere örneği

80 li yılların sonunda ülkemizde de üretime başlayan pvc pencereler yavaş yavaş kabul görmeye başladı. Gün geçtikçe çok hızlı şekilde ağaç pencerelerin yerini pvc ler almaya başladı. Pvc pencere üretimi, ağaç pencereye göre daha zahmetsiz ve kolaydır. Çok hızlı yayılan sektör içinde iyisi ve kötüsü ile çok fazlaca meslek ustası çıkarmış birçok insanın kazanç kapısı oldu. Makineler yardımı ile bir günde kolayca üretilen pencereler zamanın imkanları ile kalitesi çok fazla önemsenmeden montaj edildi. Talep arttıkça kalitede yükselmeye başladı. Hatta günümüzde A sınıfı markalar ve ürünlerin sayısı oldukça yeterli durumda.

Meslek yaptıkça öğrenildi, öğrenildikçe gelişti, geliştikçe de hataları kusurları en aza indir. Bu gelişmeler olurken meslek ustaları da aynı paralelde uzmanlaştı ve tecrübe kazandılar.

Pimapen pencere hangi ürünlerle oluşur?

Yüzlerce çeşit marka, bu markaların farklı serileri ve bu serilerin kalınlık ölçüleri sayesinde sayısı 500 de fazla pencere tiplemesi mevcut. Pencere modellerinin içerisine destek amaçlı galvaniz saç konulur. İzolasyon sağlaması için kanallarına conta ( fitil – lastik ) çekilir. Açıp kapatmak için kanat yapılır. Kanatlar mekanizma yardımı ile çalışır ve menteşe ile kasaya sabitlenir. Isı cam olarak adlandırılan iki yanı 4 mm cam arasına çita yardımı ile ara boşluk verilerek üretilen çift cam takılır. Bu entegrasyon ile üretimi yapılan pvc pencere duvara vidalanarak takılır. Etrafındaki açık kalan yerler pervaz köpük silikon gibi yardımcı ürünler ile kapatılır. Mekanları dış ortamdan ayıran pencereler belli oranda sesi rüzgarı ve yağmur suyunu tutarak içeri girmesini engelleri.

Pimapen tamiri nedir nasıl yapılır?

Pencereler çalışan ürünlerdir. Gün içinde onlarca kez açılıp kapatılırlar. Yıllar içinde bazı parçalarının kırılması deforme olması doğaldır. Her zaman evlerimizde yada iş yerlerimizde bulunan pimapenler arızalanınca değiştiremeyiz. Pimapen tamiri ustaları olarak sizlerin bu gibi ihtiyaçlarınızda yanınızdayız.

Pencere tamiri için gereken aletler

Pimapen ürünlerin hangi kısımları ve parçaları tamir edilir?

Menteşeler:

Menteşeler pencere üzerinde yük taşıyan ve tutucu görevi gören en önemli parçadır. Genişlik yükseklik ölçüsü ve cam özelliği ile ağırlık oluşturan pencere kanadını taşıyan menteşeler kırılabilir. Bu malzeme çeşidi ve kalıp tipine göre değişiklik gösterir. Yenisi ile değiştirmek göze kolay görünse de yanlış takıldığında pencere düzgün kapanmaz veya rüzgar geçirecektir. Bu işi uzman kişilerin yapması en doğrusudur.

Pimapen Tamiri
Pimapen de menteşe Tamiri

Cam ( Tek cam – Isı cam – Özellikli cam )

Cam kırılan malzemedir. Sert bir şey çarptığı zaman kırılır. Pencere içinde takılı ısı camlar ise kimyasalları bozulursa içerisi açılır buhar olur. Cam kırıldığında veya bozulduğunda yenisi ile değiştirilir. Dikkat edilmesi gereken iyi kimyasallarla yapıştırılmış olması ve ara boşluğunun pencerenize uygun olması. Yanlış yapılan ısı camlar mekanlara soğuğu davet eder.

Pima pen Tamiri
Pimapen cam örneği

Conta değişimi. ( Lastik – Fitil )

Pencere tiplerine göre conta tipleri çeşitlilik gösterir. Contalar zamanla soğuk-sıcak, yaz-kış, güneş-yağmur etkenlerinden deforme olurlar. Özelliklerini zamanla kaybeden contalar yenisi ile değiştirilir. Yenisi ile değiştirilirken aranması gereken özellik kauçuk olması pencere kanalına uyum sağlamasıdır. Kasa kanat arasında sıkı vaziyette oturuyorsa ve sesi rüzgarı suyu kesiyorsa iş doğru yapılmış demektir. 

Tamir edilmiş pencere örneği
Tamir edilmiş pencere örneği

Mekanizma tamiri ?

Pencere mekanizması pencerenin kapalı durmada kilitli kalmasına ve açılmasına olanak sağlar. Mekanizma metal ürünlerdir. Hareket kabiliyeti olan mekanizmalar kullanıldıkça eskir ve bozulur. Bozulan bu mekanizmalar yenileri ile değişir. Kol, ispanyolet ve karşılık mekanizma gurubundadır. Bazı pencerelerde yukarıdan açılır özelliği varsa buda çift açılım mekanizmasıdır. Çift açılır mekanizma günümüzde çok yaygındır ve oldukça kullanışlıdır.

Örnek pimapen
Pencerede mastik silikon tamiri

Pimapen tamiri sadece bunlarla ibaret midir?

Tatbikî Pimapen tamiri sadece bunlarla ibaret değildir. Örneğin açılmayan pencere ve kapılar, kapanırken zorlanan pencere ve kapılar içinde geçerlidir. Ayrıca su geçiren pencereler, rüzgar geçiren pencerelerde tamir edilir. Hatalı montaj yapılmış pencere ve kapılar sürekli mekanizmanın bozulmasına pencerenin ses geçirmesine rüzgar geçirmesine sebep olur. Hatalı yapılan montajın da hepsi değil ama bazıları düzeltilerek tamir edilebilir. Bunlar için iyi ustalık ve tecrübe gerekir. Biz olası her türlü pencere arızalarını gidermek için çalışıyoruz. Pencerelerde bir sorununuz varsa bizi çekinmeden güvenerek arayabilirsiniz.

İçeri su alan pimapen tamir edilmediği sürece su duvara ve zemine zarar verecektir. Duvarda boyada kabarma çatlamalar, zemin parke ise; parkenin kabarması gibi sonuçları olacaktır.

Su alan pimapen
Pimapen den su gelme tamiri

Bozuk mekanizmalı pimapen tamir edilmezse devamında pvc daha kötü bozulur ve tamir edilemez duruma gelebilir. Örneğin zor kapanan bir pencerede mekanizma kasaya çarpıyorsa kasada kırılmalar olur. Bu tip sorunların tamiri mümkün değildir.

Pimapen de mekanizma tamiri
Pimapenlerde mekanizma pim örneği

Pimapen tamiri

Pimapen tamiri çift açılım mekanizma pimapen tamiri hususunda onarılmalı veya değiştirilmelidir. Çift açılım, bir sistem bütün bir ürün olduğu için ertelenen küçük sorunlar zamanla bütün sistemin değişmesine neden olur. Yani maliyet ertelendikçe artacaktır.

Pimapen de çift açılım tamiri
Çift açılım tamiri

Nerelerdeyiz:

İstanbul Avrupa
İstanbul Anadolu
Ankara
İzmir
Gaziantep
Adana
Antalya
Manisa
Samsun
Denizli
Diğer illeri görmek için İletişim

Her zaman Pentamiri olarak işe saygı müşteriye saygı ve mesleğe saygı çerçevesinde çalışıyoruz. Çünkü genel geçer değil kalıcı değerler üretme gayretindeyiz. Bu yüzden değişim ve tadilat esnasında kullandığımız ürünler markalı ürünlerdir. Hep en iyiyi kullanma, uzun ömürlü ve sağlam iş çıkarma ve alınan paranın da hakkını vermek için çalışıyoruz. İnternet ten usta çağırmak elbette ki riskli olabilir. Pişmanlık yaşamamak için acele ile değil anlayıp okuyup ona göre karar verin. Sonuç yanlış usta doğru pencereyi bozar, doğru usta bozuk pencereyi yapar.

 

Bu site kopyalamaya karşı korunuyor.