PİMAPEN TAMİRİ

Pimapen tamiri pencere üstünde bulunan arızalı kısımları yenilemek değiştirmek veya işçilik ile düzeltmek demektir. Pimapen tamiri usta kişilerce yapılır.

Pencerenin günümüze yolculuğu

80 li yılların sonunda başlayan pencereleri plastikten yapma işi günümüze kadar uzanır. Geçmişte ağaç malzemeye şekil verilerek çerçeve haline getirilir ve üzerine cam takılarak pencere halini alırdı. Bu pencereler tek cam 3 mm veya 4 mm cam uygulanır ağacın kalitesi ve boyanın kalitesine bağlı olarak kalitesi ortaya çıkardı. Sobalı yıllarda evlerin ısısı ve evlerdeki nem oranı sıfır olduğu için sorunları çok fazla açığa çıkmazdı. Sürekli bakım ve boya isteyen bu ürünler yıllarca iyi veya kötü hepimize hizmet etmiştir.

Eski agac pencere

Eski ağaç pencere

pimapen tamiri
pimapen tamiri

80 li yılların sonunda ülkemizde de üretime başlayan pvc pencereler yavaş yavaş kabul görmeye başladı. Gün geçtikçe çok hızlı şekilde ağaç pencerelerin yerini almaya başladı. Pvc pencere üretimi ağaç pencereye göre daha zahmetsiz ve kolaydır. Çok hızlı yayılan sektör içinde iyisi ve kötüsü ile çok fazlaca meslek ustası çıkarmış birçok insanın kazanç kapısı olmuştur. Makineler yardımı ile bir günde kolayca üretilen pencereler zamanın imkanları ile kalitesi çok fazla önemsenmeden montaj edilirdi. Talep arttıkça kalitede yükselmeye başladı. Hatta günümüzde A sınıfı markalar ve ürünlerin sayısı oldukça yeterli durumda.

Meslek yaptıkça öğrenildi, öğrenildikçe gelişti, geliştikçe de hataları kusurları en aza indir. Bu gelişmeler olurken meslek ustaları da aynı paralelde uzmanlaştı ve tecrübe kazandılar.

Pimapen pencere hangi ürünlerle oluşur

Yüzlerce çeşit marka, bu markaların farklı serileri ve bu serilerin kalınlık ölçüleri sayesinde sayısı 500 de fazla pencere tiplemesi mevcuttur. Pencere modellerinin içerisine destek amaçlı galvaniz saç konulur. İzolasyon sağlaması için kanallarına conta ( fitil – lastik ) çekilir. Açıp kapatmak için kanat yapılır. Kanatlar mekanizma yardımı ile çalışır ve menteşe ile kasaya sabitlenir. Isı cam olarak adlandırılan iki yanı 4 mm cam arasına çita yardımı ile ara boşluk verilerek üretilen çift cam takılır. Bu entegrasyon ile üretimi yapılan pvc pencere duvara vidalanarak takılır. Etrafındaki açık kalan yerler pervaz köpük silikon gibi yardımcı ürünler ile kapatılır. Mekanları dış ortamdan ayıran pencereler belli oranda sesi rüzgarı ve yağmur suyunu tutarak içeri girmesini engelleri.

Pimapen tamiri nedir nasıl yapılır?

Pencereler çalışan ürünlerdir. Gün içinde onlarca kez açılıp kapatılırlar. Yıllar içinde bazı parçalarının kırılması deforme olması doğaldır. Bütçelere göre evlerimizde yada iş yerlerimizde bulunan pimapenler arızalanınca değiştiremeyiz. Pimapen tamiri ustaları olarak sizlerin bu gibi ihtiyaçlarınızda yanınızdayız.

Pencere tamiri için gereken aletler
Pencere tamiri için gereken aletler

Pimapen ürünlerin hangi kısımları ve parçaları tamir edilir?

Menteşeler :

Menteşeler pencere üzerinde yük taşıyan ve tutucu görevi gören en önemli parçadır. Genişlik yükseklik ölçüsü ve cam özelliği ile ağırlık oluşturan pencere kanadını taşıyan menteşeler kırılabilir. Bu malzeme çeşidi ve kalıp tipine göre değişiklik gösterir. Yenisi ile değiştirmek göze kolay görünse de yanlış takıldığında pencere düzgün kapanmaz veya rüzgar geçirecektir. Bu işi uzman kişilerin yapması en doğrusudur.

Pimapen Tamiri
Pimapen Tamiri

Cam ( Tek cam – Isı cam – Özellikli cam )

Cam kırılan malzemedir. Sert bir şey çarptığı zaman kırılır. Pencere içinde takılı ısı camlar ise kimyasalları bozulursa içerisi açılır buhar olur. Cam kırıldığında veya bozulduğunda yenisi ile değiştirilir. Dikkat edilmesi gereken iyi kimyasallarla yapıştırılmış olması ve ara boşluğunun pencerenize uygun olması. Yanlış yapılan ısı camlar mekanlara soğuğu davet eder.

Pimapen Tamiri
Pimapen Tamiri

Conta değişimi. ( Lastik – Fitil )

Pencere tiplerine göre conta tipleri çeşitlilik gösterir. Contalar zamanla soğuk-sıcak, yaz-kış, güneş-yağmur etkenlerinden deforme olurlar. Özelliklerini zamanla kaybeden contalar yenisi ile değiştirilir. Yenisi ile değiştirilirken aranması gereken özellik kauçuk olması pencere kanalına uyum sağlamasıdır. Kasa kanat arasında sıkı vaziyette oturuyorsa ve sesi rüzgarı suyu kesiyorsa iş doğru yapılmış demektir. 

Pimapen Tamiri

Mekanizma tamiri ?

Pencere mekanizması pencerenin kapalı durmada kilitli kalmasına ve açılmasına olanak sağlar. Mekanizma metal ürünlerdir. Hareket kabiliyeti olan mekanizmalar kullanıldıkça eskir ve bozulur. Bozulan bu mekanizmalar yenileri ile değişir. Kol, ispanyolet ve karşılık mekanizma gurubundadır. Bazı pencerelerde yukarıdan açılır özelliği varsa buda çift açılım mekanizmasıdır. Çift açılır mekanizma günümüzde çok yaygındır ve oldukça kullanışlıdır.

Pimapen Tamiri

Pimapen Tamiri

Pimapen tamiri sadece bunlarla ibaret midir?

Pimapen tamiri sadece bunlarla ibaret değildir. Örneğin açılmayan pencere ve kapılar, kapanırken zorlanan pencere ve kapılar içinde geçerlidir. Ayrıca su geçiren pencereler, rüzgar geçiren pencerelerde tamir edilir. Hatalı montaj yapılmış pencere ve kapılar sürekli mekanizmanın bozulmasına pencerenin ses geçirmesine rüzgar geçirmesine sebep olur. Hatalı yapılan montajın da hepsi değil ama bazıları düzeltilerek tamir edilebilir. Bunlar için iyi ustalık ve tecrübe gerekir. Biz olası her türlü pencere arızalarını gidermek için çalışıyoruz. Pencerelerde bir sorununuz varsa bizi çekinmeden güvenerek arayabilirsiniz.

İçeri su alan pimapen tamir edilmediği sürece su duvara ve zemine zarar verecektir. Duvarda boyada kabarma çatlamalar, zemin parke ise; parkenin kabarması gibi sonuçları olacaktır.

Pimapen tamiri
Pimapen tamiri

Bozuk mekanizmalı pimapen tamir edilmezse devamında pvc daha fazla bozulur ve tamir edilemez duruma gelebilir. Örneğin zor kapanan bir pencerede mekanizma kasaya çarpıyorsa kasada kırılmalar olur. Bu tip sorunların tamiri mümkün değildir.

Pimapen tamiri
Pimapen tamiri

Pimapen tamiri

Pimapen tamiri çift açılım mekanizma pimapen tamiri hususunda onarılmalı veya değiştirilmelidir. Çift açılım, bir sistem bütün bir ürün olduğu için ertelenen küçük sorunlar zamanla bütün sistemin değişmesine neden olur. Yani maliyet ertelendikçe artacaktır.

Pimapen tamiri
Pimapen tamiriNerelerdeyiz :

0532 360 9427 – İstanbul Avrupa
0532 373 1223 – İstanbul Anadolu
0532 263 7072 – Ankara
0542 461 6163 – İzmir
0551 246 5938 – Gaziantep
0552 233 4140 – Adana
0552 233 4140 – Antalya
0538 545 2567 – Manisa
0542 649 0687 – Samsun
0554 306 2656 – Denizli
Diğer illeri görmek için İletişim

Pentamiri olarak işe saygı müşteriye saygı ve mesleğe saygı çerçevesinde çalışıyoruz. Genel geçer değil kalıcı değerler üretme gayretindeyiz. Bu yüzden değişim ve tadilat esnasında kullandığımız ürünler markalı ürünlerdir. Hep en iyiyi kullanma, uzun ömürlü ve sağlam iş çıkarma ve alınan paranın da hakkını vermek için çalışıyoruz. İnternet ten usta çağırmak elbetteki riskli olabilir. Pişmanlık yaşamamak için acele ile değil anlayıp okuyup ona göre karar verin. Yanlış usta doğru pencereyi bozar, doğru usta bozuk pencereyi yapar.

pen tamiri iletisimpen tamiri iletisim
pen tamiripen tamiri

Bu site kopyalamaya karşı korunuyor.