Pvc pencere kolu boşa dönüyor

Pvc pencere kolu boşa dönüyor.

Pvc pencere kolu boşa dönüyor. Pencere kolu sap, gövde ve mil (maça) demirinden oluşan kapı ve pencereleri açıp kapamaya yarayan pencere aksesuarıdır. Gövde plastik veya alüminyumdan imal edilmiş olabilir. Renk çeşitliliğine sahiptir. Mil demiri uzun veya kısa olarak üretilir. Gövdeden ispanyolete iki vida sayesinde montaj edilir ve çevirerek mekanizmayı çalıştırır.

 

kol şeması

Resimde ortalama bir pencere kolunun şeması gösterilmiştir. Büyük çoğunluk bu standartlara göre kol üretip satmaktadır.

Pvc üzerinde pencere kolu delikleri ve konumu standarttır. Her pencere kolu ve farklı marka sizin pencerenize uyacaktır. Nereden alırsanız alın sorunsuz şekilde takıp çalıştırabilirsiniz. Bu konuda sakın endişe etmeyin. Tercihen alüminyum sapı kolları satın almanızı öneririm. Kuvveti iletmesi ve kolay kolay kırılmaması ve elinizi acıtmadan güzel tutuş sağladığı için alüminyum sap kol alın. Ayrıca secustik kolları tercih ederseniz emniyet ve güvenlik sağlamış olursunuz. Satıcısına secustik nedir ne işe yarar diye sorup öğrenmenizde fayda var. Ayrıca her ses çıkaran kol secustik değildir. Secustik diye akustik kol satmasınlar dikkat edin.

Konu başlığına dönecek olursak kolun boşa dönmesinin sadece iki nedeni vardır,

  1. Kol kırılmıştır
  2. İspanyolet göbeği kırılmıştır

Bu iki nedenden dolayı pvc pencere kolu boşa döner mekanizmayı çalıştırmaz.

Kol kırıldığı için pencere açılıp kapanmıyorsa;

Kol gövdesindeki kapağı çevirip iki vidayı yerinden çıkarıp kolu pencereden sökün.  Eğer kol kırıksa yeni kolu yuvaya takıp vidalayın ve sorunu böylelikle çözün. Bu iş için usta davet etmenize pek ihtiyaç yok. Çünkü kolay bir iş rahatlıkla yapabilirsiniz. Videolardan gövde kapağını nasıl açacağınızı görebilirsiniz.

İspanyolet göbeği kırılmışsa ve bu yüzden pencere açılıp kapanmıyorsa;

Burada bir kaç farklı yol izlenmektedir.

  • Tek yöne düz açılan pencere
  • Hem düz hem de üstten açılan pencere. Çift açılım pencere
    1. Tek yöne düz açılan pencerede mevcut ispanyoletin aynı ölçüsü ile değiştirilerek sorun çözülür. Çok zor bir işe değildir biraz uğraşarak değiştirebilirsiniz. Fakat pencereyi ayarlamak gerekiyorsa bunun için usta gerekir. Pencereyi ayarlamak ne işe yarayacaktır derseniz eğer, yazının devamında bir bütünü kapsayacak şekilde yazacağım. Yani okumaya devam edin lütfen.
    2. Hem düz hem de üstten açılan pencerelerde mutlaka bir usta davet edin veya iletişim kurarak durumu izah edin. İyi bir ustanın görüş ve tavsiyelerini mutlaka dinleyin ve söylediklerine inanın.
Pen tamiri pencere

Resimde göbeği kırılmış ispanyolet görmektesiniz. Böyle olduğu için kolu çevirirsiniz ama mekanizma çalışmaz. Yani pencere veya kapı açılıp kapanmaz.

Çift açılımlı pencerelerin ispanyolet göbeği dağılmışsa başlığını biraz daha detaylandırmak istiyorum. Biliyorsunuz ki pencere üreticilerinin markası olduğu gibi (Pimapen, Vinsa, Fıratpen, Egepen, Adopen, Kompen, Rehau, Schüco, Veka, Kommerlig, Salamander vs gibi çok sayıda pvc kapı pencere profil üreticisi marka var) pencere aksesuarlarını da üreten firmalar vardır. GU, Siegenia, Roto, Vorne, Tts, Fvg, Endov, Wink Hause, Schüco, Maco, Accado, Kale gibi bir çok marka mevcuttur.

  • Çift açılım aksesuar en az 10 parçadan oluşmaktadır. Aşağıdaki resimden de anlaşılacağı gibi parçalar birbirine geçerek takılır ve bu sayede sistem çalışır.
gu çift açılım ispanyolet boy ve detay
gu çift açılım ispanyolet boy ve detay
İspanyolet bu sistemin hareket merkezidir.
Pvc pencere kolu boşa dönüyor.
Pvc pencere kolu boşa dönüyor.

Markalar dişli dediğimiz arka kısmı kendi ölçülerine göre ürettikleri için her marka birbiri içine takılmaz. Dişli birbirine uymaz. O yüzdendir ki İspanyolet aynı markanın ürünü olmalı ve yerine ölçüsünde kesilip takılmalıdır.

Bir pencere kolunun boşa dönmesi ekonomik olarak 15 ile 700 TL arasında değişen maliyet çıkarabilir. Yani ispanyoletinizin markası ve bulunula bilirliği fiyatlarda belirleyici rol oynar. Bazı eski markaların üretim ve satışı olmadığı içinde bütünüyle mekanizma değişimi gerekebilir. Veya ustanın önerdiği eski ürünün çok daha iyisi tercih edilirse burada da fiyat belirleyici olacaktır.

Pencereyi ayarlamak ne işe yarar

Evet pencereyi ayarlamak; kanadın yuvasına olması gereken ölçüde ve mesafede yerine geçmesi ve bu şekilde kapanmasının sağlanması işine yarar. İspanyolet pimleri zamak karşılıkları olması gerektiği gibi tutar ve pencere bu sayede iyi kapanır sesi, tozu, rüzgarı ve gelecek olası suyu keser. Isı yalıtımı sağlar içerideki havayı dışarıya, dışarıdaki havayı içeriye gelmesini engeller. Pvc kapı pencere ustası pencerelerinizi en iyi ve olası en yüksek verimlilikle (işin müsaade ettiği kadarı ile ) ayarlar. Biz Pentamiri ustaları olarak böyle durumlarda size en iyisini ve doğrusunu söylemek ve yapmakla mükellefiz. Bazen basit gibi görünen bir sorun göründüğü gibi olmayabilir. Bizler yıllardır işimizin bir kısmını online olarak yapmaktayız.

Şimdi ben bu kadar yazıyı neden ve niçin yazdım:

Ben hatırı sayılır zamandır bu mesleğin içindeyim. Online olarak 2011 yılından beri çok aktif çalışıyorum. İletişim bölümünde numarası paylaşılan kişiler tarafımdan test edilip sisteme kayıt edildiler. Yani ben bu işi iyi biliyorum arkadaşlarımda iyi biliyorlar. Şimdi biz gün içinde birçok defa müşterilerle görüşmeler yapıyoruz.

Ben bu yazıyı bazı kişilerin bana garip gelen ithamlarından ötürü yazıyorum. Arkadaş madem biliyorsun neden beni arıyorsun, madem bilmiyorsun bana neden inanmıyorsun ve saçma sapan şeyler söylüyorsun.

Basit bir konu ama aslında çok daha fazla yazılması gereken başlık ve detay var. Her pencerenin durumu genelde olduğu gibi olmayabilir. Sorunların en güzel ve kolay çözümü iletişime geçmek ve sorunu bize anlatmanız olacaktır. En nihayetinde işin ortaya çıkan ücreti değişkenlik gösterir. Fiyatı biz veririz, kararı siz verirsiniz. Bu hayatın doğasında olan işleyiştir. Ama lütfen rica ediyorum hiç kimse için ”Usta bir kol bu kadar para istenir mi ayıp vs…” gibi sözler söylemeyin.

Kalın sağlıcakla.

Bu site kopyalamaya karşı korunuyor.