Pvc pencereden içeri su giriyor

Pvc pencereden içeri su giriyor

Yağmurlu havalarda başınıza gelecek en dertli iştir pencerelerin önünde bezlerle kovalarla nöbet tutmak. Sizler su nöbeti tutmak istemiyorsanız geç olmadan önleminizi pencereleri tamir ettirerek alabilirsiniz.

Yağmur yağdığında su içeri pencereden camdan kapıdan nasıl ve nerelerden girer; 

Her pencerenin arızası kendine has olduğundan öncelikli ve en önemlisi iyi bir gözlem ve yüzeysel tespit olur. Sorunu anlatırken bizler için en aydınlatıcı husus budur. Genel itibari ile yaşanan bu tip arızaları kısa kısa anlatmak gerekirse;

  • Pencere ile duvar birleşim noktasında bulunan İzolasyon malzemesi ( mastik – silikon ) zamanla sertleşir çekerek sonrasında bu malzemenin çatlamasına veya kopmasına sebep olur. Pencere ve duvar arasında dolgu vazifesi gören mastik özelliğini yitirdiği için çerçeve üstünde ki ve duvar yüzeyinde ki su bu çatlaklardan taşarak suyun içeri girmesi sağlamış olur.

Sorunu çözmek için izolasyonun tazelenmesi gerekir. Usta durum tespiti yaptıktan sona çatlaklara dolgu yapabilir veya eskiyi sökerek yeniden uygulama yapabilir. 

  • Pencere kanat yuvasından pencere kapalı olduğu halde su içeriye sızıyorsa sorun çok farklı nedenlerden oluşabilir öncelik;

Pencere contası ( lastik – fitil ) kanat kapalı iken kavrama özelliğini yitirdi ise ( zamanla gerilmesi çekmesi ve küçülmesi normaldir ) kanat – kasa birleşiminde oluşan boşluk veya aralık sayesinde kasa yuvasının tahliye etmediği veya yetersiz kaldığı için su içeriye taşar 

Kasa yuvasında su toplama çukurunda açılması gereken tahliye kanalı veya deliği yoksa tıkanmışsa yada bir şekilde kapatılmışsa su hazneden taşıp içeriye akar sızar dökülür vs.

Kanatın genişlik kısmının ortası içe doğru yamulmuş sa ( dış bükey ) kasa – kanat birleşiminde aralık kalır ve içeriye su taşar. 

Üç paragrafa ek olarak pencere kasaya menteşe mekanizması sayesinde sabitlenir. Menteşe kanat üzerinde takılması gereken merkez noktasından birkaç milimetre yanlış montaj edilmişse kasa – kanat birleşim noktasında çok az aralık kalabilir.

Yukarıda sıralı açıklanan sorun veya hataların tecrübeli bir usta gözüyle tetkik edilip arızanın giderilmesi sizi bu sorundan kurtarır.

  • Sabit cam kısmından içeriye su sızıyorsa 

Sabit cam kısmından kasa yuvasına su girmesi pencere contasının küçük veya deforme olmasında kaynaklanır. Buradan kasa yuvasına sızan su normalde tahliye kanalında dışarıya atılması gerekir. Hiç açılmamış, yetersiz açılmış ( Küçük delikler halinde açılmış ) tahliye deliği tıkanmış ise dışarı atılmayan su kasada birikir ve çita kanalından içeriye taşar. Sorun tahliyede ise sabit cam sökülür kasa yuvası kontrol edilir ve hatalı yerler düzeltilir. 

Pvc pencere markaları ürettikleri ürünlerin seri ve ölçülerinde çeşitli kalıplar kullanır bu yüzden sabit cam kısmından içeri giren suyun sebebi ve çözümü bir usta tarafından tespit edilip tamir edilebilir. Yapısal çita ölçüleri çita kanal yuvaları ve tırnak tipleri ürünler arasında benzerlik göstermediği için pencere markasına has çözümler uygulanabilir.

Malzemede ve işçilikte herhangi bir sorun olmadığı halde içeriye su giriyorsa; Çok şiddetli rüzgar ve yağışlı havada rüzgar basıncı tahliye kanalından suyun atılmasını yavaşlatır hatta baskıdan dolayı su tahliye edilemez. Bu durumda geçici olarak tahliye tıpaları kontrol edilir ve ek olarak tahliye deliklerinin önüne rüzgarlık vazifesi yapacak eşya veya malzeme konulması gerekir.

Yukarıda belirgin olarak yaşanan su sızıntılarının sebep sonuç ve çözümlerini kısa kısa açılamaya çalıştım. Bu yazılanların haricinde de pencere içeriye su alabilir. Bizlerden bu gibi sorunlarınızı danışıp bilgi ve servis  alabileceğinizi unutmayın. 

Ertelenen her sorun ileride cebinizden çok daha fazlasını götürecektir. Misal boyanın kabarması parkenin şişmesi pencere için yapacağınız masraflara ek sizden çıkacaktır.

Pvc pencereden içeri su giriyor sa Talep formu doldurarak veya iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu site kopyalamaya karşı korunuyor.